MALTAŃSKIE CENTRUM POMOCY PW. BŁ. GERARDA "POMOC MALTAŃSKA" ODDZIAŁ W BARCZEWIE

Order of Malta

Aktualności

Dziennik Rzeczpospolita – piątek, 22 maja – specjalny dodatek o Związku Polskich Kawalerów Maltańskich

22/05/2020 


Maltańskie Centrum Pomocy w Barczewie

Najstarszy zakon rycerski, który nieprzerwanie, od 1050 r., trwa do dnia dzisiejszego. Na Ziemi Sandomierskiej pojawił się już w 1154 r.

Niezależny od władzy świeckiej jak i kościelnej. Przez ponad 500 lat stawiał opór islamskim najazdom na Europę, budował i zarządzał najwspanialszymi średniowiecznymi twierdzami, na morzu był strażnikiem najważniejszych szlaków handlowych, jednocześnie tworzył nowoczesną medycynę łącząc wiedzę wschodu i zachodu.

W ponad 900 – letniej historii, parokrotnie bliski upadku, lub utraty suwerenności – zdołał przetrwać. Zakon, do którego nie można się po prostu zapisać, Zakon, którego ośmioramienny krzyż był najwyższym uhonorowaniem – również dla koronowanych głów chrześcijańskiej Europy.Dzisiaj spadkobiercy wielkiej historii prowadzą działalność humanitarną i dobroczynną w 100 krajach świata, w Polsce jako Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, utworzony tuż po odzyskaniu przez kraj niepodległości, w 1920 r.

Mówią – „przez tysiąc lat świat się wielokrotnie zmieniał, dzisiaj posiadanie krzyża maltańskiego jest przede wszystkim zobowiązaniem … wobec wiary i potrzebujących, zgodnie z dewizą: „tuitio fidei et obsequium pauperum”.

 

Przeczytaj w Rzeczpospolitej – piątek – 22 maja – link do artykułu:

https://www.rp.pl/rzeczohistorii

 

 

Maltańskie Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda "Pomoc Maltańska" Oddział w Barczewie

Adres: Niepodległości 9, 11-010 Barczewo, telefon/fax.: 89 514 14 72 adres e-mail: sekretariat@centrummaltanskie.pl lub copid.fpkm@usr.pl

Hosting wspiera Olsztyńska Sieć Komputerowa KORMORAN-NET
pl Polski