MALTAŃSKIE CENTRUM POMOCY PW. BŁ. GERARDA "POMOC MALTAŃSKA" ODDZIAŁ W BARCZEWIE

Order of Malta

Aktualności

Terapia zajęciowa jest dla każdego!

05/07/2021 


Maltańskie Centrum Pomocy w Barczewie

Terapia zajęciowa jest jednym z rodzajów rehabilitacji fizycznej pacjenta, a jej rodzaj jest dobierany do możliwości i potrzeb podopiecznego. Pacjent jest angażowany w aktywności z dziedziny zajęć psychoruchowych. Oznacza to, że podczas zajęć ćwiczone jest podnoszenie sprawności fizycznej, rozwój intelektualny czy wrażliwość artystyczna.

Można wyróżnić trzy rodzaje terapii zajęciowej i każdy z nich odbywa się w naszej Placówce.

  • Ergoterapia – rodzaj terapii, która w pracy z pacjentem wykorzystuje zajęcia manualne, np. krawiectwo. Warsztaty z ergoterapii pozwalają na rozwinięcie zdolności manualnych u pacjenta, a także podnoszą jego motorykę.
  • Socjoterapia – rodzaj terapii, w której wykorzystywane są spotkania grupowe, które rozwijają umiejętności komunikacyjne pacjenta.
  • Arteterapia – skupia się na terapii poprzez tworzenie lub obcowanie ze sztuką. W ramach tego rodzaju terapii pacjenci malują obrazy, rzeźbią, a nawet grają na instrumentach. Dzieła są analizowane i omawiane z terapeutą, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie myśli, emocji i motywów działania pacjenta. Arteterapia rozwija pacjenta w sferze artystyczno-kulturalnej, otwiera na dialog i kontakt z innymi uczestnikami terapii, ale przede wszystkim pozwala odczuć satysfakcję spowodowaną stworzeniem czegoś samodzielnie.

 

Regularnie prowadzona terapia zajęciowa ma na celu przywrócenie lub zoptymalizowanie sprawności fizycznej i psychicznej u pacjenta. A nawet (w przypadku trwałej utraty określonych funkcji) wypracowania funkcji zastępczych. Terapia zajęciowa pozwala na odkrycie u pacjenta umiejętności i predyspozycji do tworzenia, a to powoduje zmniejszenie stresu i napięcia nerwowego. Aktywny udział pacjentów w terapii zajęciowej poprawia ich samopoczucie, a dodatkowo rozwija ich zdolności interpersonalne, tj. rozwija umiejętność nawiązywania rozmów, współpracy i przyjaźni.

Terapeuta zajęciowy powinien charakteryzować się empatią, troską, ciepłem, zrozumieniem, opiekuńczością, życzliwością i tolerancją. Nasza terapeutka zajęciowa – Emilia Drypan – mówi: W mojej pracy bardzo ważne jest poszanowanie ludzkiej godności, a przy tym gotowość do niesienia pomocy i chęć wysłuchania oraz rozmowy z pacjentem, który jest spragniony bliskości. Moim zadaniem, w trakcie tworzenia grup terapii zajęciowej, jest integracja, ponieważ podopieczni mają często różne oczekiwania. W mojej pracy z nowymi grupami zawsze ustalamy zasady panujące na zajęciach.

Obecna pogoda pozwala, by nasi pacjenci mogli uczestniczyć w terapii zajęciowej na świeżym powietrzu. Z rozmów z naszymi podopiecznymi wiemy, że kawa na świeżym powietrzu to najlepsza forma spędzania czasu w lato. Nasi pacjenci lubią rozmawiać, czytać książki, słuchać muzyki i śpiewać. A na święta, jak np. Wielkanoc czy Boże Narodzenie, zawsze wyklejają, tworzą, ozdabiają kartki.

Twój bliski potrzebuje terapii zajęciowej lub jesteś zainteresowany naszymi świadczeniami? Skontaktuj się z nami poprzez adres mailowy: sekretariat@centrummaltanskie.pl lub copid.fpkm@usr.pl lub dzwoniąc na numer telefonu: 89 514 14 72.

Maltańskie Centrum Pomocy pw. bł. Gerarda "Pomoc Maltańska" Oddział w Barczewie

Adres: Niepodległości 9, 11-010 Barczewo, telefon/fax.: 89 514 14 72 adres e-mail: sekretariat@centrummaltanskie.pl lub copid.fpkm@usr.pl

Hosting wspiera Olsztyńska Sieć Komputerowa KORMORAN-NET
pl Polski